În Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu, s-a prezentat pentru a intra în țară un autocamion tip frigorific, condus de un cetățean turc, în vârstă de 26 ani, care transporta condimente, din Turcia pentru Germania.
La controlul de frontieră, polițiștii au depistat opt persoane, șapte bărbați și o femeie, cu vârste cuprinse între 18 și 35 de ani, ascunse în semiremorca autocamionului, echipată cu instalație frigorifică, printre cutiile cu condimente. La momentul coborârii din mijlocul de transport, persoanele au acuzat o stare de rău și hipotermie. Polițiștii de frontieră le-au acordat de îndată primul ajutor și au solicitat prin SNUAU 112 sprijin medical.
## Astfel, la fața locului au sosit echipaje ale Serviciului Județean de Ambulanță Giurgiu, care au transportat persoanele la sediul Spitalului Județean de Urgență Giurgiu, pentru acordarea de ajutor de specialitate.
După stabilizarea stării de sănătate și externarea cetățenilor străini, aceștia vor fi preluați, împreună cu șoferul turc, de către Poliția de Frontieră Bulgară în vederea continuării cercetărilor, precizeaza sursa citata.
Sistemele Bayraktar TB2 au intrat în mentalul public începând cu războiul declanșat de Rusia împotriva Ucrainei.
În primele luni ale conflictului, armata ucraineană a folosit Bayraktar pentru a lovi ținte la sol pe întreaga lungime a frontului de peste 900 de kilometri. Dronele Bayraktar au lovit eficient sisteme de apărare aeriană rusești, centre de comandă și control, noduri logistice și coloane de blindate. În imaginile surprinse din aer, date publicității ulterior, fiecare din noi a văzut cum erau oprite coloanele de blindate înaintând spre Kiev.
## Aceste drone au căpătat o imagine mitică, reușind să inspire luptătorii ucraineni și să semene paranoia și nesiguranță în rândul invadatorilor.
Acum, după ce caracteristicile războiului s-au schimbat, specificul misiunilor Bayraktar este altul, mai puțin vizibil. Dovedindu-și eficacitatea în misiuni de luptă, sistemele Bayraktar au intrat rapid pe listele de achiziții ale mai multor țări, inclusiv România.
În prezent, Batalionul 184 Senzori și Apărare Antiaeriană din Timișoara se pregătește intens pentru recepționarea și operaționalizarea acestor sisteme.
Am fost la Timișoara pentru a afla mai multe despre acest proces. Comandantul unității, locotenent-colonel Petru Berinde, ne spune că batalionul pe care îl conduce se află, în ultimii cinci ani, într-un proces de tranziție. Deși a pornit de la un batalion specific de apărare antiaeriană, a adăugat, ulterior, și titulatura de senzori, înglobând o subunitate de UAV-uri (aeronave fără pilot) și război electronic.
La momentul actual, prin integrarea companiei Bayraktar și extinderea celorlalte capabilități, abordăm diferit problematica, dezvoltând mai mult partea de senzori.
Practic, este o adaptare și a Forțelor Terestre. Noi suntem doar un element al schimbării și în esență suntem un batalion unicat, fiindcă nu mai există unul similar cu atâtea specialități și tehnică. Locotenent-colonelul Petru Berinde a fost implicat în procesul de implementare a acestor noi sisteme de armament la nivelul Forțelor Terestre, astfel încât le cunoaște în detaliu.
Ce aduce nou acest sistem este un nou mod de a vedea lucrurile și de a lucra.
Este o capabilitate achiziționată pentru sprijinul acțiunilor forțelor terestre. Aduce, practic, în punctul de comandă, imaginea pe care o vede UAV-ul, astfel încât comandanții să poată lua cea mai bună decizie, având la dispoziție imaginea câmpului de luptă în timp real, explică el.