Investigații privind dinamica pensionărilor extinse la Jandarmeria Română și Pompieri
Am extins investigațiile vizând dinamica pensionărilor de la Poliția Română, la Jandarmeria Română și Pompieri. Trebuie să mărturisesc întâi că am constatat o diferență de atitudine legată de comunicarea informațiilor solicitate: dacă mulți dintre comunicatorii din Poliție au înțeles să ne livreze materialul în scârbă, cu răspunsuri incomplete și mult întârziate, sfidând limita celor 10 zile de răspuns, impuse de Legea 544/2001, am avut surpriza să primesc răspunsuri de la Jandarmi sau Pompieri odată cu mesajul de confirmare, dezvaluie Vitalie Josanu de la sindicatul Diamantul!
Stimați colegi, jandarmi și pompieri, chiar dacă nu aveți dreptul de afiliere sindicală, aveți posibilitatea să susțineți financiar Sindicatul Diamantul, prin virarea impozitului de 3,5% în contul nostru. Formularul se depune la ANAF până în data de 25 mai, chiar dacă deja ați depus undeva, se ia în considerația ultimul beneficiar. Deja pot afirma cu certitudine: în 2018 și 2019 numărul pensionărilor în Poliție, Jandarmerie, ISU este vădit insignifiant în raport cu creșterile bruște din anii următori, 2020, 2021, 2022, 2023!
Dar vreau să vă prezint datele comunicate de ISU Suceava, absolut extraordinare: Inițial am crezut că, probabil, comunicatorii au inversat eronat raportul și mi-au pus la dispoziție procentul de ocupare a funcțiilor. Dar analizând cu atenție graficul și pornind de la observația că unitățile de pompieri, jandarmi sunt structuri dislocate în zona urbană și cu personal mult mai puțin numeros decât în poliție, de ordinul câtorva sute pe județ, ajung la concluzia că nu este nici o greșeală! Acum rămâne să ne imaginăm cum gestionează situațiile de urgență într-un județ deloc ușor, precum Suceava, o unitate cu 28% personal!
Stimate cetățean, care erai odinioară asmuțat de clasa politică și media împotriva militarilor, polițiștilor, pompierilor, jandarmilor – tocmai pentru a-ți redirecționa încărcătura emoțională negativă generată de supărările pandemice și postpandemice – și strigai cu ură contra ”specialilor”; te uitai cu dispreț la condițiile de pensionare și rânjeai la extraordinara măsură de majorare a vârstei de pensionare; ”de rând cu toată lumea” a celor care nu se bucură de drepturile și libertățile accesibile tuturor, nu ai decât să înțelegi acum de ce nu va mai avea cine să te care în spate la inundație, ori nu mai ajunge echipajul de pompieri la incendiu… Uite d-aia, mai precizeaza Vitalie Josanu.
Problema e dată de faptul că, deși SIDEPOL a cerut în anul 2021 modificarea proiectului de ordin privind portul uniformei, ordin ce avea sa fie adoptat sub numărul 183/2021, în sensul obligării șefilor la portul uniformei pe durata activităților specifice, astăzi această propunere regăsindu-se în anexa 1, art. 6, alin. (3), aceasta nu este respectată!
Țeapa imobiliară de la WHITE TOWER nu înseamnă doar cea mai mare fraudă din istoria Ploieștiului, acoperita de polițiști corupți din IPJ Prahova (Frangulea, Ginel Preda, imoralul Marcel Balan, etc) și de chestorul Eduard Miritescu! Implicațiile la nivel național ar putea-o transforma într-o problemă de siguranță națională!
Primele „victime” din IPJ Prahova încep sa apară în urma dezvăluirilor ziarului Incisiv de Prahova. Astfel, cel mai slab șef de secție din IPJ Prahova- șeful Secției de Poliție Rurală nr. 3 Blejoi – comisar șef de poliție Cătălin Pescaru a fost „avansat” ca simplu ofițer să răspundă de comuna Mănești. Urmează ofițerii corupți care au protejat această grupare de criminalitate economico-financiar organizată?