PUSL își mută sediul central în fostul sediu al USL, din Șoseaua Kiseleff
Partidul Umanist Social Liberal (PUSL) a anunțat o mutare semnificativă, alegând să își stabilească sediul central în clădirea emblematică situată pe Șoseaua Pavel D. Kiseleff nr. 57, fostul sediu al Uniunii Social-Liberale (USL). Această decizie marchează o etapă importantă în evoluția politică a partidului, având în vedere simbolismul puternic al locației.
Un simbol al victoriei electorale
Uniunea Social-Liberală, înființată în 2011 de senatorul Dan Voiculescu, a reușit să înfrângă regimul totalitar Băsescu, obținând o victorie electorală remarcabilă în decembrie 2012, cu 60% din voturile națiunii române. Acest context istoric conferă mutării PUSL o semnificație aparte, având în vedere că sediul a fost martor la momente cruciale din istoria recentă a României.
Responsabilitate și angajament politic
În comunicatul de presă emis de PUSL, se subliniază că prin această mutare, partidul intră într-o nouă etapă a istoriei sale. PUSL se prezintă ca un actor politic serios, reprezentat în Parlament și în administrația publică locală de profesioniști excepționali. Acest angajament se reflectă în principiul „fapte, nu vorbe”, care ghidează acțiunile partidului în lupta împotriva abuzurilor din societatea românească.
Un aliat pentru cei abuzati
PUSL își propune să fie un aliat de nădejde pentru toți românii care se simt abuzati de cei care dețin puterea politică, economică sau administrativă. Noul sediu, încărcat de istorie, inspiră și obligă partidul să își asume responsabilități politice majore, în conformitate cu valorile umanismului pragmatic promovate de fondatorul său.
Concluzie
Mutarea sediului central al PUSL în fostul sediu al USL nu este doar o schimbare de adresă, ci o reafirmare a angajamentului politic al partidului și a dorinței de a continua lupta pentru drepturile cetățenilor. Această decizie simbolizează o întoarcere la rădăcini, dar și o promisiune de a acționa în interesul comunității.
Sursa: Antena 3