Accident pe DN1, la ieșirea din Avrig: 13 persoane erau în cele 4 mașini implicate în coliziune.

Accident pe DN1 la ieșirea din Avrig: 13 persoane implicate în carambol

Un accident rutier grav a avut loc luni, 1 iunie 2026, pe DN1, în zona ieșirii din Avrig către Bradu, în județul Sibiu. Patru autoturisme au fost implicate în această coliziune, iar în total, 13 persoane se aflau în vehiculele afectate. Din primele informații, autoritățile au activat Planul Roșu de Intervenție, având în vedere numărul mare de victime și gravitatea situației.

Detalii despre victime

Printre persoanele implicate în accident se numără atât adulți, cât și minori, ceea ce face ca incidentul să fie deosebit de preocupant. Dintre cele 13 persoane, șase erau minori, iar șapte erau adulți. La fața locului, echipajele de urgență au acordat îngrijiri medicale, trei dintre victime fiind transportate de urgență la Centrul de Primiri Urgențe Luther din Sibiu pentru tratarea rănilor suferite. Conform raportului Inspectoratului pentru Situații de Urgență Sibiu, un copil de 8 ani a suferit un traumatism cranian și diverse contuzii, iar o fetiță de 2 ani a avut escoriații și contuzii la picior; mama acesteia, în vârstă de 33 de ani, a suferit un atac de panică.

Intervenția echipajelor de salvare

La locul accidentului s-au deplasat rapid mai multe echipaje medicale de la SMURD și Serviciul de Ambulanță Județean. De asemenea, au fost mobilizate echipamente specializate pentru transportul persoanelor rănite, precum și autospeciale de stingere a incendiilor și de primă intervenție. După finalizarea operațiunilor de salvare, Planul Roșu de intervenție a fost dezactivat, semn că situația a fost gestionată cu succes de echipele de intervenție.

Incident similar cu doar câteva zile înainte

Această tragedie rutieră vine la scurt timp după un alt accident grav, produs pe aceeași arteră, pe 30 mai 2026, între localitățile Mândra și Șercaia, unde un copil de doi ani și-a pierdut viața, iar alte patru persoane au fost rănite. Acest incident a subliniat pericolele la care sunt expuși participanții la trafic pe traseele care leagă municipiile și orașele din județul Sibiu.

Concluzie

Accidentele de acest tip evidențiază nevoia stringentă de a îmbunătăți condițiile de trafic și siguranța rutieră în România. Autoritățile sunt chemate să ia măsuri în vederea reducerii accidentelor, prin implementarea de măsuri educaționale și de infrastructură adecvată care să protejeze toți participanții la trafic.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *