UDMR nu va susține un Guvern Tomac. Kelemen Hunor: „Nu e nici măcar o soluție provizorie. Mai spuneți-mi una…”

„`html

UDMR nu va vota un Guvern Tomac

Kelemen Hunor, președintele UDMR, a declarat că varianta unui guvern condus de Eugen Tomac nu este „nici măcar o soluție de avarie”. El consideră că este o „invenție politică românească” ideea de a numi în funcția de premier un om politic fără partid. Kelemen a subliniat că o asemenea variantă nu are precedent în alte țări și a evidențiat că un guvern tehnocrat ar trebui să fie ultima opțiune pe masa negocierilor politice.

Critici la adresa propunerii guvernamentale

Hunor a afirmat că desemnarea unui lider al unui partid extraparlamentar ca premier nu este o idee viabilă, insistând asupra faptului că o astfel de alegere nu ar putea fi susținută de UDMR. „Deci nu ştiu dacă va funcţiona”, a adăugat el, evocând o neîncredere în propunerea de guvern tehnocrat condus de un politician fără sprijin parlamentar.

Complexitatea formării guvernului

Kelemen Hunor a remarcat că, în cazul nominalizărilor, UDMR va discuta despre acest subiect, dar nu vede care ar putea fi argumentele cu care Tomac ar putea să convingă pentru a obține votul UDMR. El a specificat că, mai degrabă, nu crede că un guvern tehnocrat ar putea rezolva problemele actuale ale țării și a menționat experiența anterioară cu un guvern condus de Dacian Cioloș, care, în opinia sa, a fost mai mult un guvern politic decât tehnocrat.

Opțiuni politice viitoare

În ideea formării unui nou guvern, Kelemen Hunor a sugerat că, în calitate de președinte, ar oferi PSD-ului ocazia de a forma un guvern, dat fiind că au cele mai multe voturi în Parlament. El a subliniat importanța de a respecta normele constituționale în acest proces și a menționat că discuțiile vor fi efectuate cu majoritatea partidelor, dar PSD ar trebui să aibă prioritate în formarea unui guvern.

Perspectiva unei prelungiri a interimatului

Referitor la ideea unei prelungiri a interimatului până în toamnă dacă Eugen Tomac nu reușește să formeze o majoritate, Kelemen Hunor a declarat că nu crede că aceasta ar fi o soluție viabilă, subliniind că un guvern interimar nu ar putea emite ordonanțe în timpul vacanței parlamentare.

Provocările unui guvern monocolor

Când a fost întrebat despre posibilitatea de a susține un guvern PSD monocolor, Kelemen a descris situația ca fiind „un teren minat”, evitând să speculeze în legătură cu asta fără o nominalizare concretă din partea PSD. El a cerut răbdare, afirmând că toată lumea așteaptă cu interes nominalizările care ar putea aduce mai multă claritate situației politice actuale.

„`

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *