Nicuşor Dan a semnat decretul privind desemnarea lui Eugen Tomac candidat la funcţia de prim-ministru
Pe 5 iunie 2026, Președintele României, Nicușor Dan, a semnat un decret oficial prin care îl desemnează pe Eugen Tomac ca fiind candidatul său pentru funcția de prim-ministru. Acest anunț a fost confirmat printr-un comunicat emis de Administrația prezidențială, care subliniază importanța acestui pas pe scena politică românească.
Responsabilitate și experiență politică
Într-o conferință de presă susținută joi seara înaintea semnării decretului, Nicușor Dan a evidențiat motivele alegerii lui Eugen Tomac. Președintele a subliniat că Tomac, actualul europarlamentar și președinte al Partidului Mișcarea Populară (PMP), aduce cu sine o experiență politică valoroasă, necesară dialogului cu diversele partide din Parlament. Nicușor Dan a afirmat: „Am ales o persoană care are experienţa politică pentru a discuta cu partidele. Este un act de responsabilitate din partea mea şi aştept aceeaşi responsabilitate din partea partidelor.”
Pregătiri pentru guvernare
În cadrul discuțiilor preliminare, Eugen Tomac a pregătit o listă cu specialiști pentru ministere, o acțiune care a fost deja dezbătută neoficial cu liderii partidelor politice. Deși această listă nu este definitivă, există așteptări ca ea să includă nume relevante pentru funcțiile de conducere din noul guvern. Este important de menționat că, până în prezent, lipsesc numele pentru Ministerul Afacerilor Interne și Ministerul Transporturilor, urmând ca aceste posturi să fie umplute în curând.
Provocările viitoare
Afacerea continuării procesului de formare a guvernului necesită o mare abilitate de negociere, având în vedere că Eugen Tomac trebuie să convină asupra susținerii sale cu voturile necesare din Parlament. Conform surselor, Tomac se află într-o situație delicată având în vedere statutul său de lider al unui partid care nu are reprezentare în Parlament, ceea ce face ca strângerea voturilor esențiale pentru învestirea guvernului să fie o provocare majoră.