Adolescenții din UE petrec până la 6 ore pe zi online: O treime dintre ei afirmă că se simt triști sau…

Adolescenții din UE petrec până la 6 ore pe zi online

Un sondaj recent realizat la nivelul Uniunii Europene a relevat o tendință îngrijorătoare în rândul adolescenților cu vârste între 13 și 18 ani, care își petrec în medie 4,5 ore în fața ecranelor într-o zi de școală și 6,1 ore în weekend. Această expunere prelungită la mediul online este asociată cu sentimente crescute de tristețe și excluziune socială, deoarece o treime dintre acești tineri se simt afectați de utilizarea rețelelor sociale.

Correlația între utilizarea ecranelor și sănătatea mintală

Analiza efectuată de Eurobarometru sugerează o corelație clară între timpul petrecut online și starea de bine a tinerilor. Un procent de peste 40% dintre adolescenți consideră că petrec prea mult timp pe ecrane, iar aceștia care încep utilizarea rețelelor sociale înainte de 10 ani ajung să petreacă 7,5 ore în medie de utilizare zilnică a ecranului în weekend, în comparație cu cei care încep mai târziu, care se limitează la 5,7 ore.

Percepțiile părinților despre utilizarea ecranelor

Părinții se arată semnificativ mai critici în ceea ce privește utilizarea ecranelor de către adolescenți. Studiile arată că peste 50% dintre ei consideră că ecranele au un impact negativ asupra vieții psihice și fizice a copiilor. De asemenea, 36% dintre părinți cred că rețelele sociale dăunează sănătății mintale a propriilor copii, cerea ceea ce subliniază o discrepanță între percepțiile tinerilor și ale adulților.

Beneficiile și provocările rețelelor sociale

În ciuda impactului negativ resimțit de unii adolescenți, 48% dintre ei recunosc că rețelele sociale le îmbunătățesc starea de bine. Motivele enumerate includ divertismentul (57%), contactul cu prietenii (53%), sentimentul de conectare (70%) și oportunitățile de învățare (65%). Totuși, aproape o treime dintre tineri admit că se simt stresați sau excluși din cauza interacțiunilor online.

Conținutul problematic și reglementările necesare

Un alt aspect alarmant al sondajului a fost expunerea adolescenților la conținut dăunător, precum discursul instigator la ură (25%) și promovarea produselor nesănătoase (25%). De asemenea, presiunea de a se conforma unor standarde sociale și corporale afectează aproximativ 45% dintre tineri. Există un consens între adolescenți și părinți asupra necesității unei reglementări mai stricte a platformelor de socializare.

Solicitarea unor măsuri pentru protecția sănătății mintale

Atât adolescenții, cât și părinții solicită măsuri concrete pentru ameliorarea stării de bine în mediul online. O propunere majoritară este implementarea mai eficientă a regulilor existente pe platformele sociale, sugerată de 48% dintre adolescenți și 47% dintre părinți. Altele măsuri propuse includ educația în școli, campanii de informare și acces sporit la resurse pentru sprijinul sănătății mintale.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *