PNL declară că Adrian Veștea „este în afara partidului”: „Formula propusă de el duce la formarea unui guvern condus de PSD”
Partidul Național Liberal (PNL) a emis marți un comunicat de presă prin care afirmă că Adrian Veștea, premierul interimar desemnat al României, se află în afara organizației, în urma continuării demersurilor sale de a forma un guvern, în ciuda deciziilor contrare adoptate de Biroul Politic Național (BPN) al partidului.
Potrivit PNL, desemnarea lui Veștea a fost realizată fără consimțământul forurilor statutare, încălcând astfel Statutul PNL. În cadrul ședinței BPN din 15 iunie, s-au adoptat decizii clare referitoare la poziția partidului în actuala situație politică, hotărâri care trebuie respectate de toți membrii.
Comunicatul subliniază că, prin continuarea acestei acțiuni împotriva deciziilor BPN, Veștea își asumă o poziție în afara PNL. De asemenea, liberalii consideră că formula de guvernare propusă de acesta ar conduce, în realitate, la constituirea unui guvern dominat și susținut de PSD, ceea ce contravine poziției oficiale a partidului.
PNL reamintește că, în cadrul BPN, s-a votat cu o majoritate semnificativă împotriva colaborării cu PSD, iar 41 de membri ai acestuia au votat împotriva susținerii unui guvern condus de Veștea. Dintre voturi, 39 au fost pentru solicitarea ca acesta să își depună mandatul de premier desemnat.
Cu toate acestea, Adrian Veștea a declarat după ședință că nu intenționează să își depună mandatul, argumentând că România are nevoie de stabilitate și de un guvern funcțional, poziție pe care a reiterat-o și în zilele următoare.