Rusia așteaptă sosirea emisarilor americani
Rusia își manifestă interesul pentru sosirea la Moscova a emisarilor americani, Steve Witkoff și Jared Kushner, în contextul semnării programate a unui acord important între Statele Unite și Iran. Acest acord ar putea pune capăt războiului care a început la sfârșitul lunii februarie. Anunțul a fost făcut marți de către Kremlin, prin intermediul agenției EFE.
Detalii din discuțiile de la Kremlin
Consilierul prezidențial rus, Iuri Ușakov, a declarat că Moscova se așteaptă ca, după semnarea acordului cu Iranul, cei doi reprezentanți ai Casei Albe să vină la Moscova. Conform lui Ușakov, acest lucru a fost discutat de președintele rus, Vladimir Putin, cu omologul său american, Donald Trump, în cadrul unei convorbiri telefonice efectuate duminica trecută.
Angajamentele Moscovei
Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a subliniat faptul că Rusia rămâne angajată față de acordurile stabilite anul trecut în Alaska, unde Putin și Trump s-au întâlnit pentru a discuta diverse aspecte ale relațiilor bilaterale. Lavrov a menționat că Putin a acceptat propunerea lui Trump și că Moscova așteaptă ca acordurile stabilite să fie implementate.
Contextul întâlnirii din Alaska
În ciuda așteptărilor explicite, Rusia nu a dezvăluit detalii despre înțelegerile la care s-a ajuns în cadrul întâlnirii de la Anchorage. Speculațiile din presă sugerează că discuțiile ar fi vizat controlul asupra regiunii Donbas și o posibilă renunțare a Moscovei la preluarea totală a regiunilor sudice Herson și Zaporojie.
Anterior, întâlniri de rang înalt
Ultima vizită a lui Witkoff și Kushner în Rusia a avut loc în ianuarie, iar implicarea lor în negocieri internaționale semnificative sugerează un rol continuu al Statelor Unite în gestionarea relațiilor cu Rusia și în abordarea conflictelor internaționale actuale. Aceste mișcări subliniază complexitatea și importanța reacțiilor diplomatice la nivel global, în special în ceea ce privește situația din Orientul Mijlociu.