Procente de împărțire a banilor în sistemul medical.

După multe proteste şi lungi negocieri Federația Sanitas și reprezentanții Guvernului au stabilit cum să fie împărțiți banii în sistemul medical.

Potrivit unui draft al OUG, au fost fixate procentele care ar urma să ajungă la fiecare categorie de personal. Astfel, vor creşte salariile de bază ale asistentelor, medicilor, ale angajaţilor TESA, însă şi ale personalului auxiliar. Potrivit surselor noastre din interiorul Federaţiei Sanitas, cel mai mare procent ar urma să ajungă către asistente. Pe lângă cei 5%, asistentele urmează să beneficieze de o creştere de 29% anul acesta, majorare care va fi acordată în două tranşe: 1 martie şi 1 iunie. Asta înseamnă că asistentele ar urma să primească în plus până la 1.500 lei brut. Pentru angajaţii TESA, creşterea va fi de 25% cu tot cu procentul acordat de la 1 ianuarie. Cei 20% vor fi acordaţi de asemenea în două tranşe. Angajaţii din domeniul administrativ înseamnă că ar putea primi în plus aproximativ 1.000 lei, asta în situaţia în care această categorie de personal este plătită cel mai prost din sistemul medical.

De această creştere de 20% vor beneficia şi brancardierii, infirmierele, kinetoterapeuţii şi farmaciştii. Atenţie! Medicii primesc anul acesta în total o majorare de 13%, ceea ce ar înseamna, în funcţie de fiecare gradaţie, că ar urma să primească de fapt cei mai mulţi bani, între 1400-2000 lei. Guvernul a stabilit însă că va creşte doar salariul de baza al personalului medical, ceea ce înseamnă că sporurile rămân la acelaşi nivel. Ordonanța de Urgență în acest sens urmează să intre în următoarea şedinţă de guvern, iar impactul bugetar ar urma să fie de 2,5 miliarde de lei.

Sursa:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *